Archive for the ‘finanse’ Category

Kredyty dla studentów

To bardzo ważne. Chodzi bowiem o to, żeby ze środków uzyskanych z kredytu wziąć jak najmniej. Im więcej zostanie na koncie, tym wyższe będą korzyści uzyskane przez studenta. Także wtedy, kiedy kredyt studencki będzie jego podstawowym źródłem dochodów. Dlaczego? Bo do momentu rozpoczęcia spłaty pożyczka jest de facto darmowa. Dlatego warto oszczędzać, oglądać po dwa razy każdą złotówkę i zwracać uwagę na to, na co idą pieniądze. Ci, którzy potrafią to robić, wyjdą na całym interesie znacznie lepiej. Ci, którzy przepuszczą cały kredyt studencki… cóż, zostaną z jego spłatą na kolejnych dziesięć lat.

A teraz nieco inna perspektywa. Kredyt studencki, tak jak i każdy inny, w końcu trzeba spłacić. Miesięczna rata może sięgać trzystu złotych. Pytanie, które się tutaj pojawia brzmi: czy wszyscy będą w stanie zdobyć taką pracę, która pozwoli im na swobodą spłatę? Każdy powinien sobie odpowiedzieć na nie indywidualnie. W wielu przypadkach jednak odpowiedź będzie brzmiała – nie. Czas wrócić do kwestii poruszonej na początku. Czyli dostępności do pożyczki. Otóż na kredyt studencki mogą liczyć przede wszystkim ci, których rodzice mają dochody odpowiednie, żeby im ten kredyt zabezpieczyć. Słowem, na starcie eliminowani są ci, którzy mogliby na takim rozwiązaniu najwięcej skorzystać.

Kredyt studencki – komu się opłaca

To poważna sprawa. Może zadecydować o tym, czy ktoś pójdzie na studia, czy nie. Komu opłaca się brać kredyt studencki? Dla jednych to jedyna opcja. Dla innych sposób na dodatkową gotówkę. Jeszcze inni korzystają z niego w zupełnie inny sposób. Kredyt studencki daje sporo możliwości. Pod pewnymi warunkami. To założenie. Jeśli kogoś nie stać na studia, może sięgnąć po kredyt studencki. Jego przewaga nad innymi produktami finansowymi jest prosta. Połowę odsetek bierze na siebie państwo. Przyszły magister spłaca więc jedynie część kosztów pożyczki, a także kapitał. Dla osób, które chciałyby studiować jest to teoretycznie (dlaczego teoretycznie – o tym potem) niezły sposób na znalezienie środków na naukę. Dlaczego? Ponieważ kredyt studencki to kilkaset złotych, które każdego miesiąca lądują na koncie studenta. W ten sposób może opłacić sobie akademik lub wynająć mieszkanie. Na wszystko mu nie starczy, ale podstawowe utrzymanie będzie miał zapewnione.

Inna sprawa, że kredyt studencki znacznie bardziej opłaca się komuś, kogo i tak byłoby stać na studia. Z prostej przyczyny. Otóż zgodnie z zasadami oprocentowanie takiej pożyczki zaczyna być liczone od momentu pierwszej spłaty dwa lata po zakończeniu studiów. Co oznacza, że nie ruszając tych środków można sporo zarobić. Ile? To zależy od aktualnego oprocentowania lokat lub od tego, jaką inną inwestycję wybierze student, który ma nadwyżkę w wysokości kilkuset złotych miesięcznie. W przypadku bezpiecznej lokaty może zarobić kilka tysięcy, czasem znacznie więcej. Jeśli wtopi, straci. Ważne, żeby mógł oddać wszystkie pożyczone pieniądze w momencie rozpoczęcia spłaty kredytu. Wtedy żadnych odsetek nie zapłaci.

Gdy kredytów jest za dużo

Takie sytuacje występują często wtedy, kiedy rozmaitych kredytów, pożyczek i innego rodzaju zobowiązań (na przykład na karcie kredytowej) mamy za dużo. Utrata kontroli nad spłatami to najgorsze, co może się nam przytrafić. Dlatego lepiej działać wyprzedzająco i w momencie, gdy widać nadchodzące problemy, postarać się o kredyt konsolidacyjny. Co takie rozwiązanie może nam dać? Przede wszystkim – różne raty zostaną skupione w jednej racie. Niby nic, a jednak – mniej zachodu, kosztów przelewu itd. Co ważniejsze, taki kredyt może być tańszy. Bo, na przykład, zostanie zaciągnięty z zabezpieczeniem na nieruchomości lub rozłożony na inny okres. Kredyt konsolidacyjny pozwoli nam wtedy wydawać nieco mniej na obsługę zadłużenia.

To właśnie jest ten moment, w którym można – teoretycznie – -zaoszczędzić. Bo, na przykład, zmniejszyły się stopy procentowe albo bank obniżył własną marże. Można zaciągnąć nowy kredyt konsolidacyjny, który posłuży do spłaty starego. Albo zastąpić wcześniejsze, drogie pożyczki gotówkowe, kredytem hipotecznym. Za każdym razem pojawią się nie znaczne oszczędności. Przynajmniej teoretycznie. W praktyce może się bowiem okazać, że dłuższy okres spłaty zredukuje korzyści wynikające z niższego oprocentowania. Warto jednak próbować. Zwłaszcza, że nawet droższy kredyt konsolidacyjny, ale ze spłacanymi zobowiązaniami, jest opcja lepszą niż brak spłaty. Banki tej ostatniej ewentualności bardzo nie lubią i starają się zwalczać ją wszelkimi metodami.

Kredyt konsolidacyjny – kiedy i dlaczego

Zanim złożymy wniosek o kredyt konsolidacyjny, powinniśmy dobrze się zastanowić, czy jest to rozwiązanie dla nas. To nie jest tak, że każdy moment jest dobry na to, żeby zaciągnąć kredyt konsolidacyjny. Przeciwnie, jeśli weźmiemy go w złym momencie, możemy narazić się na straty i pogorszyć naszą sytuację finansową. Sprawy tego rodzaju należy, jak zawsze, załatwiać z namysłem i rozwagą. W przeciwnym razie skutki mogą być doprawdy opłakane. Dlaczego? Wyobraźmy sobie, że mamy kredyt hipoteczny i kilka innych, które decydujemy się skonsolidować w momencie, gdy stopy procentowe idą w górę. Nie tylko nic nie tracimy, ale jeszcze podnosimy wysokość raty, którą każdego miesiąca powinniśmy spłacać. Cała procedura obraca się przeciwko nam. Co nie jest w żadnym wypadku rozwiązaniem, które mogłoby nam w czymkolwiek pomóc.

Inna sprawa, że czasem możemy nie mieć wyboru. Może się przykładowo zdarzyć, że zostaniemy przygnieceni jakimiś opłatami. Lub, że sprawy wymkną się nam spod kontroli i zamiast normalnie spłacać kredyty i pożyczki, będziemy zmuszeni do bardziej zdecydowanego działania. Ewentualnie, stracimy jakieś źródło dochodów i okaże się, że potrzebne jest refinansowanie. No właśnie. Bo kredyt konsolidacyjny może być niezbędny w momencie, gdy pojawia się większy problem. Może iść z refinansowaniem, czyli rozłożeniem spłat na dłuższy okres. Wszystko po to, żeby ratować to, co jest do uratowania. I kontynuować spłaty nawet w sytuacji, gdy warunki finansowe uległy pogorszeniu.

Efekty lokat overnight

Oprócz korzyści, jakie dają lokaty overnight, pojawiają się także nowe możliwości wykorzystania posiadanych pieniędzy. Wyobraźmy sobie na przykład dużą instytucję, w której każdego dnia obraca się idącymi w setki tysięcy złotych kwotami. Po zakończeniu pracy jednak pieniądze są niewykorzystane. Czekają do kolejnego dnia, aby zacząć krążyć w gospodarce. Ponieważ w dzisiejszych czasach nikt już ich nie trzyma w kasie pancernej, do dyspozycji stają lokaty overnight. Dzięki konstrukcji tego instrumentu finansowego można zdeponować środki na lokacie i wybrać następnego dnia. Dzień po dniu na rachunku firmy pojawiają się kolejne sumy. Po roku okazuje się, że jest ich bardzo dużo. Inna sprawa, że lokaty overnight przynoszą korzyści nie tylko przedsiębiorstwom czy właścicielom środków. Na krótką metę poprawiają też wyniki banków, które mają do dyspozycji znacznie więcej pieniędzy.

Wyobraźmy sobie na przykład instytucję finansową z oddziałami w Szanghaju, Londynie i Nowym Jorku. Jeśli klienci w każdym z tych miast otwierają lokaty overnight, bank ma cały czas do dyspozycji ogromne sumy pieniędzy, które może wykorzystywać do prowadzenia operacji gdzie indziej. Jaki z tego wniosek? Lokaty takie są korzystne zarówno dla banku, jak i klienta i gospodarki. Bank dostaje środki, gospodarka płynność, a klient odsetki. Wszyscy są zadowoleni.

Szukaj
Kategorie
    Wielu klientów banków na pytanie czym różni się kredyt (dowolnego rodzaju) od pożyczki odpowie, że w zasadzie są to nazwy określające ten sam produkt. Czy rzeczywiście są to pojęcia synonimiczne, czy w sensie prawnym, ekonomicznym są to takie same rodzaje stosunków? Zdecydowanie nie. Oczywiście to, co jest im wspólne to zaciągnięcie długu. Ale w sensie prawnym, w świetle konkretnych zapisów umowy kredyt jest zupełnie różnym produktem od pożyczki. Poznając różnice, zalety i wady obu produktów będziemy mogli świadomie podejmować decyzję, czy w danej sytuacji lepiej jest zaciągnąć kredyt czy pożyczkę. Kredyt bankowy jest rodzajem umowy zawartej w formie pisemnej (obligatoryjnie) między kredytodawcą (bankiem) a kredytobiorcą (osobą fizyczną). Na mocy tej umowy kredytodawca zobowiązuje się do udostępnienia środków finansowych kredytobiorcy na konkretny cel. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do zwrotu tych środków wraz z odsetkami wynikającymi z warunków umowy w określonym czasie. Większość umów bardzo precyzyjnie określa kwotę i rodzaj waluty w jakiej kredyt jest udzielany, sposób i warunki jego uruchomienia, cel kredytu, czas kredytowania wraz terminami spłaty rat, bądź całej kwoty, wysokość oprocentowania oraz sposób zabezpieczenia kredytu na wypadek odstąpienia od umowy przez kredytobiorcę. Co ważne w świetle polskiego prawa, dokładnie rzecz ujmując prawa bankowego, kredytów udzielać mogą tylko i wyłącznie banki. Co ciekawe banki nie muszą być właścicielami środków, które pożyczają. W praktyce na sfinansowanie udzielanych kredytów używają one pieniędzy pochodzących z lokat jakie przyjmują od swoich klientów. długopisy reklamowe
finanse nowe rynki technologiczne sukces na rynku technologicznym nowe gadzety elektroniczne marzenia o domu zakup i inwestycja b 2 biz finanse kto moze refinansowac kiedy refinansowac kredyty dla nowych firm rodzaje jak uzyskac kredyty dla nowych firm kredyty dla nowych firm b 3 biz finanse b 2 pozyczki dlugoletnie splacanie zdolnosc kredytowa banki zarabiaja niekorzystny czas b 4 biz finanse b 3 ile kosztuje nie mamy wyjscia prowizja od wplat i wyplat oplaty za przelewy na koncie konto osobiste na co zwrocic uwage b 5 biz finanse b 4 tempo splacania kredytu pozyczka gotowkowa nieduza kredyt gotowkowy dlaczego jest drogi kredyt stabilnie splacany kredyt hipoteczny dlaczego jest tani b 6 biz finanse b 5 kredyty dla studentow kredyt studencki komu sie oplaca gdy kredytow jest za duzo kredyt konsolidacyjny kiedy i dlaczego efekty lokat overnight b 7 biz finanse b 6 lokata overnight co to takiego co wplywa na oprocentowanie lokaty od czego zalezy oprocentowanie bankowe pewne jak w banku lokaty bankowe czy strukturyzowane b 8 biz finanse b 7 dodatkowe obostrzenia lokat strukturyzowanych lokaty strukturyzowane na co uwazac typy lokat lokaty bankowe rozne rodzaje pozytywne aspekty ksiegowosci b 9 biz finanse b 8 uslugi ksiegowe dlaczego sie oplacaja oprocentowanie kredytu naszego mieszkania kredyt mieszkaniowy od czego zalezy oprocentowanie kredyt mieszkaniowy jaka procedura konto firmowe jak wybierac b 10 biz finanse b 9 po co komu konto w banku karty kredytowe na co uwazac kto moze zalozyc biuro rachunkowe uslugi rachunkowe na co zwrocic uwage co zrobic kiedy pozyczka zaczyna ciazyc b 11 biz finanse b 10 czym sie rozni pozyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego jak oszczedzac na uslugach finansowych od czego zalezy zdolnosc kredytowa kredyt mieszkaniowy w jakiej walucie stopa procentowa i jej wplyw na kredyt hipoteczny b 12 biz finanse b 11 kredyt mieszkaniowy dla kogo i kiedy knf straznik bezpiecznych kredytow alternatywne inwestycje przyklady dla kogo oszczedzanie dla kogo inwestowanie lokaty oparte na roznych surowcach b 13 biz finanse b 12 kredyt balonowy z czym to sie je na co jaki kredyt ubezpieczenie komunikacyjne jakie i po co oc ac nnw co to jest czy oplaca sie dogadywac w sprawie ubezpieczenia oc b 14 biz finanse b 13 gdzie wykupic oc naprawa bezgotowkowa kontra odszkodowanie ubezpieczenie mieszkania warto wiedziec rozne rodzaje ubezpieczenia czym sie roznia konta b 15 biz finanse b 14 konto walutowe kiedy warto konto bankowe historia czeki na czym polegaja plastikowy pieniadz czyli karty debetowe co wybrac karte debetowa czy kredytowa b 16 biz finanse b 15 czeki w czasach nowozytnych karta debetowa zalety skad sie wziela karta kredytowa historia karty kredytowej karta debetowa dwa systemy rozliczen b 17 biz finanse b 16 karty kredytowe zagrozenia dla klienta karty kredytowe korzysci i koszty dla sprzedawcow wczesna historia oprocentowania typowe produkty bankowe lokata oszczednosciowa za i przeciw b 18 biz finanse b 17 kierunki zamawiane przedsiebiorcy inwestycje dotacje na okreslona dzialalnosc przedsiebiorstwa badawcze b 19 biz finanse b 18 szkolenie kadry kierowniczej panele sloneczne oraz wlasciwie dotacje dotacje na remonty budowlane szpitale potrzebuja pilnie kasy budowa drog b 20 biz finanse b 19 kredyt na motor czy quad gotowka juz teraz pozyczki bez zaswiadczen kapitalizm wolnorynkowa gospodarka stanow zjednoczonych biz finanse b 20