Archive for the ‘finanse’ Category

Ile kosztuje

Nie ma co ukrywać, bank nie jest instytucją charytatywną, której zależy przede wszystkim, by klienci kupowali domy i mieszkania, aby żyło się im wygodniej. Bank przyznaje kredyt hipoteczny, by zarobić określone pieniądze. W dodatku są to niemałe pieniądze. Biorąc kredyt mieszkaniowy musimy liczyć się z tym, że znacznie większą kwotę do banku oddamy, niż z niego pobraliśmy. Już za samo rozpatrzenie wniosku o kredyty hipoteczne zapłacimy określoną prowizję. W różnych bankach jest ona inna. Zazwyczaj jest jednak i tak, że bank, który bierze mniejszą prowizję, odbija to sobie w oprocentowaniu. Im okres kredytowania jest dłuższy, tym kwota oddana do banku jest większa. Za wcześniejszą wpłatę, czyli tzw. nadpłatę też poniesiemy umowna karę. Umowy są tak skonstruowane, że nadpłaty możemy wnosić zresztą dopiero po roku. Bank chce po prostu jak najwięcej na nas zarobić, a wcześniejsza spłata, obniża jego zyski. Kredyty mieszkaniowe są obwarowane tyloma obostrzeniami, że czasami jest nam trudno się w nich zorientować. Tak, czy inaczej, kredyty nie są tanie.

Nie mamy wyjścia

Marzenia o samodzielnym domu czy mieszkaniu nie jest łatwo zrealizować. Nie ma co jednak załamywać rąk i czekać na spadek od wujka z Ameryki. Trzeba na początek zaoszczędzić określoną sumę pieniędzy, by później wystąpić do banku o kredyt hipoteczny. Chociaż w ostatnich miesiącach trudniej się go zdobywa, bo banki nałożyły nowe obostrzenia, ale nadał bardzo wiele osób zaczyna starać się o kredyty mieszkaniowe, bo to się po prostu opłaca. W epoce kryzysu ceny mieszkań są zresztą trochę niższe. W końcu i tak musimy gdzieś mieszkać. Mierzmy jednak siły na zamiary i nie zapożyczajmy się na ogromne kwoty, nawet jeśli mamy dobrą pracę, nikt nam tej pracy nie gwarantuje na całe życie. Kredyt mieszkaniowy ma zabezpieczenie w postaci hipoteki, która jest ustanowiona na dane mieszkanie. Jeśli nie będziemy płacić regularnie rat, bank ma prawo do sprzedaży naszego mieszkania. Osoby, które maja kredyty hipoteczne muszą również płacić za ubezpieczenie nieruchomości. W dodatku u ubezpieczyciela wybranego przez bank. Najczęściej płaci się około jednego procenta wartości domu czy mieszkania.

Prowizja od wpłat i wypłat

Rozważając koszta dodatkowe, z jakimi wiąże się konto osobiste, dobrze jest też wziąć pod uwagę te związane z wypłatami i wpłatami pieniędzy. Pominąć można tutaj kwestię dokonywania tych transakcji w okienkach kasowych – tu nigdy nie będzie darmowo. Lepiej skupić się na bankomatach. Większość banków pobiera prowizje za wybieranie pieniędzy z bankomatów obcych instytucji. Nie wszystkie jednak to robią. Dobrze więc sprawdzić także tę kwestię i wybrać bank, który ma albo dużo własnych bankomatów, albo nie kasuje za używanie tych obcych.

Oczywistością jest dostęp do usługi takiej, jak konto osobiste, przez internet. A jednak dobrze jest przyjrzeć się zasadom, na jakich się to odbywa. Czy trzeba więcej płacić? A może wtedy przelewy są darmowe? Każdy bank ma tu własną politykę. Oprócz wymienionych jest jeszcze wiele czynników, które warto rozważyć wybierając konto osobiste. Te wydają się jednak zasadnicze. Chyba, że ktoś nie przywiązuje wagi do konkretów i woli polegać na grafiku, który zaprojektował logotyp instytucji. Wtedy to już zupełnie inna sprawa.

Opłaty za przelewy na koncie

Przykładem tego, jak oferty mogą zwodzić jest kwestia pobierania opłat za przelewy. Może się zdarzyć, że bank będzie brał za prowadzenie rachunku jednie kilka złotych. Co z tego, skoro takie konto osobiste będzie ostatecznie dużo droższe. Dlaczego? Bo bank doliczy sobie dodatkową opłatę za każdy wykonany przelew. Warto przeanalizować tę kwestię i zastanowić się, czy nie lepiej zapłacić więcej za prowadzenie konta, ale mieć darmowe przelewy, czy oszczędzać ze świadomością, że każda transakcja to kolejnych kilka złotych mniej. Dla tych, którzy planują inwestować swoje pieniądze na giełdzie ważną kwestią jest możliwość integracji produktu takiego, jak konto osobiste z rachunkiem w biurze maklerskim. Ten ostatni będzie potrzebny do kupowania i sprzedawania akcji, a także jednostek uczestnictwa w różnych funduszach inwestycyjnych. Jeśli konto będzie zintegrowane z rachunkiem, będzie można szybciej przelewać pieniądze między jednym i drugim. Nie będzie też trzeba otwierać konta w innym banku. A z tym wiąże się otwarcie rachunku w biurze maklerskim.

Konto osobiste – na co zwrócić uwagę

Kto chce, może wybierać konto osobiste kierując się wizerunkiem lub oceną logotypu. Inni powinni wziąć pod uwagę bardziej konkretne czynniki. Jakie? Jest ich kilka. Jeśli których przegapimy, nic wielkiego się nie stanie. Ot, stracimy kilka złotych. Tyle, że grosz do grosza… Oto przegląd tego, na co zwrócić uwagę wybierając konto osobiste. Podstawową kwestią, którą rozważamy wybierając konto osobiste, jest opłata za prowadzenie. Nic dziwnego. W końcu to ta pozycja widnieje w comiesięcznym wyciągu z operacji przeprowadzonych za pomocą konta. Warto dobrze przeanalizować oferty banków. W zależności od tego, o jakiej instytucji mówimy, opłaty za prowadzenie usługi takiej, jak konto osobiste, mogą być bardzo różne. Począwszy od kilku, przez dziesięć czy piętnaście, aż po kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Różnice nie biorą się z niczego. Zależą min. od tego, jakie dodatkowe usługi bank oferuje w koncie.

Szukaj
    Wielu klientów banków na pytanie czym różni się kredyt (dowolnego rodzaju) od pożyczki odpowie, że w zasadzie są to nazwy określające ten sam produkt. Czy rzeczywiście są to pojęcia synonimiczne, czy w sensie prawnym, ekonomicznym są to takie same rodzaje stosunków? Zdecydowanie nie. Oczywiście to, co jest im wspólne to zaciągnięcie długu. Ale w sensie prawnym, w świetle konkretnych zapisów umowy kredyt jest zupełnie różnym produktem od pożyczki. Poznając różnice, zalety i wady obu produktów będziemy mogli świadomie podejmować decyzję, czy w danej sytuacji lepiej jest zaciągnąć kredyt czy pożyczkę. Kredyt bankowy jest rodzajem umowy zawartej w formie pisemnej (obligatoryjnie) między kredytodawcą (bankiem) a kredytobiorcą (osobą fizyczną). Na mocy tej umowy kredytodawca zobowiązuje się do udostępnienia środków finansowych kredytobiorcy na konkretny cel. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do zwrotu tych środków wraz z odsetkami wynikającymi z warunków umowy w określonym czasie. Większość umów bardzo precyzyjnie określa kwotę i rodzaj waluty w jakiej kredyt jest udzielany, sposób i warunki jego uruchomienia, cel kredytu, czas kredytowania wraz terminami spłaty rat, bądź całej kwoty, wysokość oprocentowania oraz sposób zabezpieczenia kredytu na wypadek odstąpienia od umowy przez kredytobiorcę. Co ważne w świetle polskiego prawa, dokładnie rzecz ujmując prawa bankowego, kredytów udzielać mogą tylko i wyłącznie banki. Co ciekawe banki nie muszą być właścicielami środków, które pożyczają. W praktyce na sfinansowanie udzielanych kredytów używają one pieniędzy pochodzących z lokat jakie przyjmują od swoich klientów. hologramy na legitymacje
finanse nowe rynki technologiczne sukces na rynku technologicznym nowe gadzety elektroniczne marzenia o domu zakup i inwestycja b 2 biz finanse kto moze refinansowac kiedy refinansowac kredyty dla nowych firm rodzaje jak uzyskac kredyty dla nowych firm kredyty dla nowych firm b 3 biz finanse b 2 pozyczki dlugoletnie splacanie zdolnosc kredytowa banki zarabiaja niekorzystny czas b 4 biz finanse b 3 ile kosztuje nie mamy wyjscia prowizja od wplat i wyplat oplaty za przelewy na koncie konto osobiste na co zwrocic uwage b 5 biz finanse b 4 tempo splacania kredytu pozyczka gotowkowa nieduza kredyt gotowkowy dlaczego jest drogi kredyt stabilnie splacany kredyt hipoteczny dlaczego jest tani b 6 biz finanse b 5 kredyty dla studentow kredyt studencki komu sie oplaca gdy kredytow jest za duzo kredyt konsolidacyjny kiedy i dlaczego efekty lokat overnight b 7 biz finanse b 6 lokata overnight co to takiego co wplywa na oprocentowanie lokaty od czego zalezy oprocentowanie bankowe pewne jak w banku lokaty bankowe czy strukturyzowane b 8 biz finanse b 7 dodatkowe obostrzenia lokat strukturyzowanych lokaty strukturyzowane na co uwazac typy lokat lokaty bankowe rozne rodzaje pozytywne aspekty ksiegowosci b 9 biz finanse b 8 uslugi ksiegowe dlaczego sie oplacaja oprocentowanie kredytu naszego mieszkania kredyt mieszkaniowy od czego zalezy oprocentowanie kredyt mieszkaniowy jaka procedura konto firmowe jak wybierac b 10 biz finanse b 9 po co komu konto w banku karty kredytowe na co uwazac kto moze zalozyc biuro rachunkowe uslugi rachunkowe na co zwrocic uwage co zrobic kiedy pozyczka zaczyna ciazyc b 11 biz finanse b 10 czym sie rozni pozyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego jak oszczedzac na uslugach finansowych od czego zalezy zdolnosc kredytowa kredyt mieszkaniowy w jakiej walucie stopa procentowa i jej wplyw na kredyt hipoteczny b 12 biz finanse b 11 kredyt mieszkaniowy dla kogo i kiedy knf straznik bezpiecznych kredytow alternatywne inwestycje przyklady dla kogo oszczedzanie dla kogo inwestowanie lokaty oparte na roznych surowcach b 13 biz finanse b 12 kredyt balonowy z czym to sie je na co jaki kredyt ubezpieczenie komunikacyjne jakie i po co oc ac nnw co to jest czy oplaca sie dogadywac w sprawie ubezpieczenia oc b 14 biz finanse b 13 gdzie wykupic oc naprawa bezgotowkowa kontra odszkodowanie ubezpieczenie mieszkania warto wiedziec rozne rodzaje ubezpieczenia czym sie roznia konta b 15 biz finanse b 14 konto walutowe kiedy warto konto bankowe historia czeki na czym polegaja plastikowy pieniadz czyli karty debetowe co wybrac karte debetowa czy kredytowa b 16 biz finanse b 15 czeki w czasach nowozytnych karta debetowa zalety skad sie wziela karta kredytowa historia karty kredytowej karta debetowa dwa systemy rozliczen b 17 biz finanse b 16 karty kredytowe zagrozenia dla klienta karty kredytowe korzysci i koszty dla sprzedawcow wczesna historia oprocentowania typowe produkty bankowe lokata oszczednosciowa za i przeciw b 18 biz finanse b 17 kierunki zamawiane przedsiebiorcy inwestycje dotacje na okreslona dzialalnosc przedsiebiorstwa badawcze b 19 biz finanse b 18 szkolenie kadry kierowniczej panele sloneczne oraz wlasciwie dotacje dotacje na remonty budowlane szpitale potrzebuja pilnie kasy budowa drog b 20 biz finanse b 19 kredyt na motor czy quad gotowka juz teraz pozyczki bez zaswiadczen kapitalizm wolnorynkowa gospodarka stanow zjednoczonych biz finanse b 20