Archive for the ‘finanse’ Category

Karty kredytowe – zagrożenia dla klienta

Karty kredytowe to świetne narzędzie ułatwiające życie. To jednak także kilka zagrożeń, o których warto wiedzieć. Jakie to zagrożenia? Wydaje się, że karty kredytowe na dobre zagościły w naszych portfelach. Tym bardziej powinniśmy wiedzieć, jakie zagrożenia wiążą się z ich używaniem. Kredyt wysoko oprocentowany To prawda, że karty kredytowe pozwalają pożyczyć pieniądze z banku za darmo. Jednak tylko wtedy, gdy nie zostanie przekroczony umowny termin. Zwykle jest to około pięćdziesięciu dni. Wystarczy jeden dzień, żeby zamienić najtańszy na rynku kredyt w kredyt najdroższy. Oprocentowany znacznie wyżej niż inne produkty bankowe. Jak wysoko? Niektóre banki wymagają zapłaty odsetek sięgających nawet 30 proc. Co więcej, prowadzą działania, które mają skłonić klienta do rezygnacji z natychmiastowej spłaty długi i rozłożenia go na raty. Taka sytuacja wiąże się też z koniecznością wniesienia dodatkowych opłat wynikających z umowy. Ostatecznie spłata zadłużenia na karcie kredytowej w ratach może być niezwykle kosztowna. Ryzyko bankructwa Nie jest przypadkiem, że karty kredytowe odpowiadają za wiele przypadków bankructwa w Stanach Zjednoczonych i innych krajach rozwiniętych. Wiąże się to z jednej strony z wysokimi odsetkami za niespłacenie zobowiązania w terminie, z drugiej z pozornym dostępem do dużych sum pieniędzy niewymagającym żadnego wysiłku.

Karty kredytowe – korzyści i koszty dla sprzedawców

Sprzedawcy narzekają, że karty kredytowe generują im koszty. Są jednak także pewne korzyści wynikające z ich stosowania. Jakie? Wydawać by się mogło, że karty kredytowe to rozwiązanie, które zadowala wszystkich. Jednak tak, jak wszystko inne, ma swoje wady i zalety. Jak to wygląda w przypadku sprzedawców? Na raz – bezpieczeństwo Dla sprzedawców jedną z podstawowych zalet, z jakimi wiążą się karty kredytowe, jest zwiększone bezpieczeństwo transakcji. Szczególną przewagę mają karty nad tradycyjnymi czekami, na których realizację trzeba było często czekać. Karty kredytowe pozwalają na natychmiastowe otrzymanie zapłaty. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której ktoś posłużył się kartą skradzioną, która została wcześniej zastrzeżona. W większości przypadków karty kredytowe są także bezpieczniejsze niż gotówka. Dlaczego? Ponieważ nie zachęcają do działania złodziei, którzy zwykle czają się na to, co znajduje się w kasie. Utarg dokonany z wykorzystaniem karty znajduje się od razu na koncie, w związku z czym nie ma ryzyka, że zostanie ukradziony przez zwykłego włamywacza. Na dwa – większa wygoda Zanim karty kredytowe pojawiły się powszechnie na rynku, sprzedawcy musieli na koniec każdego dnia wozić pieniądze do banku. Wpłaty w okienku wiązały się z koniecznością odstania swojego w kolejce i poniesienia dodatkowej opłaty manipulacyjnej.

Wczesna historia oprocentowania

Procent jest stary, jak świat. Pożyczka bankowa, choć to rzecz nieco nowsza, także ma swoją historię. Skąd wzięła się koncepcja zarabiania na kapitale? Każda pożyczka bankowa wiąże się z koniecznością spłaty oprocentowania. Niezależnie od tego, jaka jest jego wysokość, koszt pożyczenia pieniędzy uwiera każdego, kto zaciągnął kredyt. Od czego to się wszystko zaczęło? Kto pierwszy wpadł na pomysł, żeby zarabiać na pożyczaniu kapitału? Pieniądze w postaci zwierząt Nie jest zaskoczeniem, że oprocentowanie istnieje od tak dawna, od jak dawna ludzkość prowadzi operacje handlowe. Siedem tysięcy lat temu, kiedy jeszcze nikomu nie śniło się o czymś takim, jak pożyczka bankowa, cywilizacje rozwijające się w dorzeczu Eufratu i Tygrysu działały w oparciu o reguły, wśród których były także te dotyczące pożyczek. Chociaż pieniądze nie były wówczas w powszechnym użyciu, uznawano, że pobieranie odsetek jest uzasadnione wtedy, kiedy dłużnikowi zostaje tyle, żeby odnowić populację bydła lub zasiać zboże na nowe plony. Rzymianie dość różnie W Imperium Rzymskim oprocentowanie było zwykle obliczane na bazie miesięcznej. W sumie więc ówczesne kredyty działały tak, jak dzisiejsza pożyczka bankowa. Kapitału użyczali za wynagrodzeniem bogaci obywatele, pomnażając w ten sposób swoje zyski. Wszystko skończyło się wraz z nastaniem chrześcijaństwa.

Typowe produkty bankowe

Istnieje kilka typowych produktów finansowych. Konto w banku, pożyczka konsumpcyjna czy lokata oszczędnościowa to tylko niektóre z nich. Jakie jeszcze banki oferują usługi? Oto pięć podstawowych. Konto w banku W dzisiejszych czasach brak czegoś takiego, jak konto w banku, uważane jest za przejaw dziwactwa. Większość ludzi posiada tego rodzaju instrument finansowy. Nawet jeśli nie z własnej woli i inicjatywy, to dlatego, że jest to wymagane przez pracodawcę. W końcu łatwiej jest zrobić przelew konkretnego dnia niż wypłacać pieniądze gotówką. Także dla klienta i właściciela konto w banku to dość duże ułatwienie. Zamiast trzymać pieniądze w skarpecie, może umieścić je w znacznie bezpieczniejszym miejscu. Przelewy wykonywane przez internet są tańsze i wygodniejsze. Słowem: konto w banku jest jak telefon komórkowy. Niezbędne. Pożyczka konsumpcyjna Nieco inaczej rzecz się ma z takim produktem, jak pożyczka konsumpcyjna. Dla większości ludzi pożyczanie pieniędzy z banku to ostateczność. Przynajmniej w warstwie werbalnej. W praktyce potrzeba posiadania i zaspokajania swoich potrzeb konsumpcyjnych przeważa często nad zdrowym rozsądkiem. Pośrednim efektem takiego postępowania jest niechęć wobec kredytów. Tymczasem pożyczka konsumpcyjna ma swoje zalety. Jeśli jest używana w sposób rozsądny, przynosi pewne korzyści tym, którzy ją zaciągają.

Lokata oszczędnościowa – za i przeciw

Dla niektórych to jedyny sposób na oszczędzanie. Inni wzruszają ramionami szukając bardziej zyskownych instrumentów finansowych. Jakie zalety i wady ma lokata oszczędnościowa? Na pewno jest bezpieczna. Co poza tym? Lokata oszczędnościowa nie gwarantuje bardzo dużych zysków. Daje jednak poczucie bezpieczeństwa. A konkretnie? Za: pieniądze zabezpieczone ustawowo W przypadku krajów cywilizowanych – przede wszystkim europejskich – wszystkie pieniądze zdeponowane na czymś takim, jak lokata oszczędnościowa są chronione ustawowo. Co to oznacza? Że w razie upadku banku lub jakiegokolwiek wydarzenia związanego z utratą przez tę instytucję pieniędzy, zostaną one wypłacone przez państwo. Oczywiście, do pewnego poziomu. Takie zabezpieczenie sprawia, że lokaty oszczędnościowe są niezwykle popularne i uznawane są za rozwiązanie znakomite dla tych, którzy chcą oszczędzać bez przesadnego ryzyka. Co jednak wiąże się z pewnymi wadami. Przeciw: bardzo niski procent Podstawową jest niewielki zysk, jaki można uzyskać zakładając produkt taki, jak lokata oszczędnościowa. W zasadzie w większości przypadków nie ma mowy o tym, żeby osiągnąć jakikolwiek realny zysk. Należy pamiętać o tym, że aby taka sytuacja przyniosła realny efekt, korzyści powinny być wyższe niż inflacja. W większości przypadków lokaty oszczędnościowe oferują oprocentowanie nie przekraczające 3-4 proc. w skali roku.

Szukaj
    Wielu klientów banków na pytanie czym różni się kredyt (dowolnego rodzaju) od pożyczki odpowie, że w zasadzie są to nazwy określające ten sam produkt. Czy rzeczywiście są to pojęcia synonimiczne, czy w sensie prawnym, ekonomicznym są to takie same rodzaje stosunków? Zdecydowanie nie. Oczywiście to, co jest im wspólne to zaciągnięcie długu. Ale w sensie prawnym, w świetle konkretnych zapisów umowy kredyt jest zupełnie różnym produktem od pożyczki. Poznając różnice, zalety i wady obu produktów będziemy mogli świadomie podejmować decyzję, czy w danej sytuacji lepiej jest zaciągnąć kredyt czy pożyczkę. Kredyt bankowy jest rodzajem umowy zawartej w formie pisemnej (obligatoryjnie) między kredytodawcą (bankiem) a kredytobiorcą (osobą fizyczną). Na mocy tej umowy kredytodawca zobowiązuje się do udostępnienia środków finansowych kredytobiorcy na konkretny cel. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do zwrotu tych środków wraz z odsetkami wynikającymi z warunków umowy w określonym czasie. Większość umów bardzo precyzyjnie określa kwotę i rodzaj waluty w jakiej kredyt jest udzielany, sposób i warunki jego uruchomienia, cel kredytu, czas kredytowania wraz terminami spłaty rat, bądź całej kwoty, wysokość oprocentowania oraz sposób zabezpieczenia kredytu na wypadek odstąpienia od umowy przez kredytobiorcę. Co ważne w świetle polskiego prawa, dokładnie rzecz ujmując prawa bankowego, kredytów udzielać mogą tylko i wyłącznie banki. Co ciekawe banki nie muszą być właścicielami środków, które pożyczają. W praktyce na sfinansowanie udzielanych kredytów używają one pieniędzy pochodzących z lokat jakie przyjmują od swoich klientów. Marketing internetowy
finanse nowe rynki technologiczne sukces na rynku technologicznym nowe gadzety elektroniczne marzenia o domu zakup i inwestycja b 2 biz finanse kto moze refinansowac kiedy refinansowac kredyty dla nowych firm rodzaje jak uzyskac kredyty dla nowych firm kredyty dla nowych firm b 3 biz finanse b 2 pozyczki dlugoletnie splacanie zdolnosc kredytowa banki zarabiaja niekorzystny czas b 4 biz finanse b 3 ile kosztuje nie mamy wyjscia prowizja od wplat i wyplat oplaty za przelewy na koncie konto osobiste na co zwrocic uwage b 5 biz finanse b 4 tempo splacania kredytu pozyczka gotowkowa nieduza kredyt gotowkowy dlaczego jest drogi kredyt stabilnie splacany kredyt hipoteczny dlaczego jest tani b 6 biz finanse b 5 kredyty dla studentow kredyt studencki komu sie oplaca gdy kredytow jest za duzo kredyt konsolidacyjny kiedy i dlaczego efekty lokat overnight b 7 biz finanse b 6 lokata overnight co to takiego co wplywa na oprocentowanie lokaty od czego zalezy oprocentowanie bankowe pewne jak w banku lokaty bankowe czy strukturyzowane b 8 biz finanse b 7 dodatkowe obostrzenia lokat strukturyzowanych lokaty strukturyzowane na co uwazac typy lokat lokaty bankowe rozne rodzaje pozytywne aspekty ksiegowosci b 9 biz finanse b 8 uslugi ksiegowe dlaczego sie oplacaja oprocentowanie kredytu naszego mieszkania kredyt mieszkaniowy od czego zalezy oprocentowanie kredyt mieszkaniowy jaka procedura konto firmowe jak wybierac b 10 biz finanse b 9 po co komu konto w banku karty kredytowe na co uwazac kto moze zalozyc biuro rachunkowe uslugi rachunkowe na co zwrocic uwage co zrobic kiedy pozyczka zaczyna ciazyc b 11 biz finanse b 10 czym sie rozni pozyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego jak oszczedzac na uslugach finansowych od czego zalezy zdolnosc kredytowa kredyt mieszkaniowy w jakiej walucie stopa procentowa i jej wplyw na kredyt hipoteczny b 12 biz finanse b 11 kredyt mieszkaniowy dla kogo i kiedy knf straznik bezpiecznych kredytow alternatywne inwestycje przyklady dla kogo oszczedzanie dla kogo inwestowanie lokaty oparte na roznych surowcach b 13 biz finanse b 12 kredyt balonowy z czym to sie je na co jaki kredyt ubezpieczenie komunikacyjne jakie i po co oc ac nnw co to jest czy oplaca sie dogadywac w sprawie ubezpieczenia oc b 14 biz finanse b 13 gdzie wykupic oc naprawa bezgotowkowa kontra odszkodowanie ubezpieczenie mieszkania warto wiedziec rozne rodzaje ubezpieczenia czym sie roznia konta b 15 biz finanse b 14 konto walutowe kiedy warto konto bankowe historia czeki na czym polegaja plastikowy pieniadz czyli karty debetowe co wybrac karte debetowa czy kredytowa b 16 biz finanse b 15 czeki w czasach nowozytnych karta debetowa zalety skad sie wziela karta kredytowa historia karty kredytowej karta debetowa dwa systemy rozliczen b 17 biz finanse b 16 karty kredytowe zagrozenia dla klienta karty kredytowe korzysci i koszty dla sprzedawcow wczesna historia oprocentowania typowe produkty bankowe lokata oszczednosciowa za i przeciw b 18 biz finanse b 17 kierunki zamawiane przedsiebiorcy inwestycje dotacje na okreslona dzialalnosc przedsiebiorstwa badawcze b 19 biz finanse b 18 szkolenie kadry kierowniczej panele sloneczne oraz wlasciwie dotacje dotacje na remonty budowlane szpitale potrzebuja pilnie kasy budowa drog b 20 biz finanse b 19 kredyt na motor czy quad gotowka juz teraz pozyczki bez zaswiadczen kapitalizm wolnorynkowa gospodarka stanow zjednoczonych biz finanse b 20