Archive for the ‘finanse’ Category

Kredyt balonowy – z czym to się je

Nazwa wydaje się dziwaczna. Podobnie – zasady. Kredyt balonowy to ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy potrafią oszczędzać. Jak to działa w praktyce? Dlaczego w ogóle jest udzielane? Oto odpowiedź na te pytania. Chociaż nazwa kojarzy się z aeronautyką, kredyt balonowy przeznaczony jest przede wszystkim na zakupy samochodów. W dużym skrócie polega na tym, że kredytobiorca spłaca go w dwóch lub trzech dużych ratach. Zamiast wpłacać co miesiąc określoną kwotę, może przelać pieniądze na konto banku jednorazowo. W praktyce wygląda to tak, że producent samochodu może za pośrednictwem swojego banku zaoferować klientowi kupno auta za jedną trzecią ceny. Kolejną jedną trzecią klient wpłaca po roku, a ostatnią – po dwóch latach. Korzyść dla klienta? Przez cały rok może obracać pieniędzmi, musi tylko dopilnować wpłaty w określonym terminie. Kto udziela? W tym miejscu warto zastanowić się, kto udziela takich pożyczek i dlaczego nie są to tradycyjne banki komercyjne. Otóż kredyt balonowy jest specyficznym produktem proponowanym klientom przez instytucje finansowe związane z koncernami motoryzacyjnymi. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedzią są koszty (o czym niżej). Banki producenckie, a więc takie, które przy nazwie „bank” mają markę samochodu, zarabiają na nich pośrednio. Przede wszystkim jednak ich rolą nie jest przynoszenie zysków, ale stymulowanie popytu na samochody.

Na co jaki kredyt

Można powiedzieć, że kredyt jest dobry na wszystko. Na mieszkanie, na samochód i na wyjazd zagraniczny. Co w jaki sposób sfinansować? Dla niektórych pożyczka gotówkowa to opcja dostępna w każdej chwili. Inni akceptują jedynie kredyt hipoteczny. A niektórzy tylko kredyt konsumpcyjny. Czym się różnią? Na mieszkanie – kredyt hipoteczny Na całym świecie jednym z podstawowych produktów finansowych jest kredyt hipoteczny. W Polsce jeszcze dwadzieścia lat temu niemal nieznany, dzisiaj już w zestawie podstawowych instrumentów finansowych. Zasada działania jest prosta. Kredyt hipoteczny bierze się na kupno mieszkania, a zabezpieczeniem jest wpis do księgi wieczystej nieruchomości. To sprawia, że oprocentowanie jest stosunkowo niewysokie (chociaż są tacy, którzy twierdzą, że powinno być jeszcze niższe). Inna sprawa, że kredyt hipoteczny wymaga sporych zabezpieczeń i wysokich dochodów. Nic dziwnego, skoro sumy także są duże. Na samochód – kredyt balonowy Nieco inaczej jest w przypadku takim, jak kredyt na samochód. Otóż tutaj częstym produktem jest kredyt balonowy. Na czym polega? Klient, który kupuje na tej zasadzie auto, wpłaca połowę sumy. Drugą oddaje po roku. Także w połowie ceny samochodu. Oznacza to, że kredyt samochodowy tego rodzaju wymaga sporych oszczędności. Pozwala jednak zmniejszyć wydatki na odsetki. W większości przypadków balonowy kredyt samochodowy udzielany jest na zero procent.

Ubezpieczenie komunikacyjne – jakie i po co

Istnieje kilka rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych. To obowiązkowe, od odpowiedzialności cywilnej, a także Auto Casco i ubezpieczenie od następstw niebezpiecznych wypadków. Czym się różnią? Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, inne są kwestią własnego wyboru. Warto wiedzieć, po co w ogóle je wykupywać. Ubezpieczenie OC – dla innych Jeżeli chodzi o ubezpieczenia komunikacyjne, podstawową opcją jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Nazwa wydaje się nieco skomplikowana, jednak kryje się pod nią dość proste założenie. Kto płaci składkę, ten może liczyć, w razie kolizji lub wypadku przez siebie spowodowanego, na to, że firma ubezpieczeniowa weźmie na siebie koszty związane z naprawą innego samochodu. Można powiedzieć, że to ubezpieczenie komunikacyjne wykupywane jest dla innych. Dlaczego? Bo sprawca wypadku nie dostaje żadnych pieniędzy. Co więcej, jeśli spowoduje wypadek, następnym razem jego składka będzie wyższa. Ubezpieczenie AC – dla siebie Inaczej jest w przypadku takim, jak ubezpieczenie komunikacyjne Auto Casco. Tym razem przedmiotem umowy jest samochód osoby ubezpieczającej. W razie wypadku lub kradzieży, niezależnie od innych form ubezpieczenia, może ona liczyć na odszkodowanie wypłacane przez ubezpieczyciela. W przeciwieństwie więc do umowy, jaką jest ubezpieczenie komunikacyjne OC w przypadku AC mamy do czynienia z ochroną własnego samochodu.

OC, AC, NNW – co to jest

Na rynku kupić można bardzo różne ubezpieczenia komunikacyjne. Skróty takie, jak OC, AC i NNW niewiele mówią komuś, kto nie jest z nimi obeznany. Jak je rozszyfrować? Każde ubezpieczenie komunikacyjne ma swój cel i każde działa w określonych sytuacjach. Dobrze wiedzieć, co i kiedy. OC – obowiązkowe Ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej, zwane w skrócie OC, to rzecz obowiązkowa w Polsce. Nic dziwnego. W końcu każdemu może się przydarzyć stłuczka z własnej winy, jednak nie każdy dysponuje odpowiednimi środkami na opłacenie remontu uszkodzonego samochodu. Weźmy prosty przykład. Właściciel starego fiata uderza w nową toyotę. Chociaż zniszczone są tylko drzwi, koszt naprawy sięga sześciu tysięcy złotych. W normalnej sytuacji kierowca fiata musiałby się liczyć z poważnym stopnieniem oszczędności, a właściciel toyoty z koniecznością naprawy szkody na własny koszt. Ubezpieczenie komunikacyjne OC rozwiązuje tę kwestię. Ktoś może powiedzieć, że bez OC kierowcy jeździli by bardziej odpowiedzialnie. Być może, jednak wsiadając do samochodu nikt nie zakłada, że zdarzy mu się wypadek. Więc nie myśli o konsekwencjach. AC – od nowych i na kredyt Trochę inna sytuacja jest wtedy, gdy mamy do czynienia z produktem takim, jak ubezpieczenie komunikacyjne AC. W tym przypadku przedmiotem ubezpieczenia jest jedynie własny samochód.

Czy opłaca się dogadywać w sprawie ubezpieczenia OC

Dogadamy się – to zwrot, który znają wszyscy. Gdy chodzi o ubezpieczenie OC nie warto iść na zbyt duże ustępstwa. Zawsze można rozmawiać. Tyle, że czasem rozmowa jest bezcelowa. Kto ma ubezpieczenie OC, ten powinien trzymać się właśnie tej usługi. Dlaczego? Scenariusz bazowy To może przydarzyć się każdemu. Chwila nieuwagi, moment zagapienia i stłuczka. Niezależnie od tego, czy wydarzenie nastąpiło z naszej winy, czy też zostało spowodowane przez kogoś innego pojawia się kwestia odszkodowania za spowodowaną usterkę. Bardzo często można w tym momencie usłyszeć od sprawcy wypadku doskonale znane słowa: to może się dogadamy? W tym momencie należy wzmóc uwagę. Dlaczego? Bo najczęściej taka oferta jest nieopłacalna dla tego, kto został poszkodowany. Co więcej, może być też mało opłacalna dla tego, kto wypadek spowodował. Zanim jednak przejdziemy do tego, ile można stracić, zastanówmy się nad tym, ile można zyskać. Ile można zyskać? Otóż – czasem rezygnacja z odszkodowania, jakie gwarantuje ubezpieczenie OC przynosi pewne korzyści. Jakie? Przede wszystkim dostajemy pieniądze do ręki. Jeśli szkoda nie jest duża, możemy od razu ją naprawić i nie czekać na wypełnienie całej procedury wyznaczonej przez firmę ubezpieczeniową. Ta może trwać dość długo i w niektórych sytuacjach jest niepożądana.

Szukaj
Kategorie
    Wielu klientów banków na pytanie czym różni się kredyt (dowolnego rodzaju) od pożyczki odpowie, że w zasadzie są to nazwy określające ten sam produkt. Czy rzeczywiście są to pojęcia synonimiczne, czy w sensie prawnym, ekonomicznym są to takie same rodzaje stosunków? Zdecydowanie nie. Oczywiście to, co jest im wspólne to zaciągnięcie długu. Ale w sensie prawnym, w świetle konkretnych zapisów umowy kredyt jest zupełnie różnym produktem od pożyczki. Poznając różnice, zalety i wady obu produktów będziemy mogli świadomie podejmować decyzję, czy w danej sytuacji lepiej jest zaciągnąć kredyt czy pożyczkę. Kredyt bankowy jest rodzajem umowy zawartej w formie pisemnej (obligatoryjnie) między kredytodawcą (bankiem) a kredytobiorcą (osobą fizyczną). Na mocy tej umowy kredytodawca zobowiązuje się do udostępnienia środków finansowych kredytobiorcy na konkretny cel. Kredytobiorca zaś zobowiązuje się do zwrotu tych środków wraz z odsetkami wynikającymi z warunków umowy w określonym czasie. Większość umów bardzo precyzyjnie określa kwotę i rodzaj waluty w jakiej kredyt jest udzielany, sposób i warunki jego uruchomienia, cel kredytu, czas kredytowania wraz terminami spłaty rat, bądź całej kwoty, wysokość oprocentowania oraz sposób zabezpieczenia kredytu na wypadek odstąpienia od umowy przez kredytobiorcę. Co ważne w świetle polskiego prawa, dokładnie rzecz ujmując prawa bankowego, kredytów udzielać mogą tylko i wyłącznie banki. Co ciekawe banki nie muszą być właścicielami środków, które pożyczają. W praktyce na sfinansowanie udzielanych kredytów używają one pieniędzy pochodzących z lokat jakie przyjmują od swoich klientów. Jakie są obecnie uniwersalne i skuteczne kanały sprzedaży?
finanse nowe rynki technologiczne sukces na rynku technologicznym nowe gadzety elektroniczne marzenia o domu zakup i inwestycja b 2 biz finanse kto moze refinansowac kiedy refinansowac kredyty dla nowych firm rodzaje jak uzyskac kredyty dla nowych firm kredyty dla nowych firm b 3 biz finanse b 2 pozyczki dlugoletnie splacanie zdolnosc kredytowa banki zarabiaja niekorzystny czas b 4 biz finanse b 3 ile kosztuje nie mamy wyjscia prowizja od wplat i wyplat oplaty za przelewy na koncie konto osobiste na co zwrocic uwage b 5 biz finanse b 4 tempo splacania kredytu pozyczka gotowkowa nieduza kredyt gotowkowy dlaczego jest drogi kredyt stabilnie splacany kredyt hipoteczny dlaczego jest tani b 6 biz finanse b 5 kredyty dla studentow kredyt studencki komu sie oplaca gdy kredytow jest za duzo kredyt konsolidacyjny kiedy i dlaczego efekty lokat overnight b 7 biz finanse b 6 lokata overnight co to takiego co wplywa na oprocentowanie lokaty od czego zalezy oprocentowanie bankowe pewne jak w banku lokaty bankowe czy strukturyzowane b 8 biz finanse b 7 dodatkowe obostrzenia lokat strukturyzowanych lokaty strukturyzowane na co uwazac typy lokat lokaty bankowe rozne rodzaje pozytywne aspekty ksiegowosci b 9 biz finanse b 8 uslugi ksiegowe dlaczego sie oplacaja oprocentowanie kredytu naszego mieszkania kredyt mieszkaniowy od czego zalezy oprocentowanie kredyt mieszkaniowy jaka procedura konto firmowe jak wybierac b 10 biz finanse b 9 po co komu konto w banku karty kredytowe na co uwazac kto moze zalozyc biuro rachunkowe uslugi rachunkowe na co zwrocic uwage co zrobic kiedy pozyczka zaczyna ciazyc b 11 biz finanse b 10 czym sie rozni pozyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego jak oszczedzac na uslugach finansowych od czego zalezy zdolnosc kredytowa kredyt mieszkaniowy w jakiej walucie stopa procentowa i jej wplyw na kredyt hipoteczny b 12 biz finanse b 11 kredyt mieszkaniowy dla kogo i kiedy knf straznik bezpiecznych kredytow alternatywne inwestycje przyklady dla kogo oszczedzanie dla kogo inwestowanie lokaty oparte na roznych surowcach b 13 biz finanse b 12 kredyt balonowy z czym to sie je na co jaki kredyt ubezpieczenie komunikacyjne jakie i po co oc ac nnw co to jest czy oplaca sie dogadywac w sprawie ubezpieczenia oc b 14 biz finanse b 13 gdzie wykupic oc naprawa bezgotowkowa kontra odszkodowanie ubezpieczenie mieszkania warto wiedziec rozne rodzaje ubezpieczenia czym sie roznia konta b 15 biz finanse b 14 konto walutowe kiedy warto konto bankowe historia czeki na czym polegaja plastikowy pieniadz czyli karty debetowe co wybrac karte debetowa czy kredytowa b 16 biz finanse b 15 czeki w czasach nowozytnych karta debetowa zalety skad sie wziela karta kredytowa historia karty kredytowej karta debetowa dwa systemy rozliczen b 17 biz finanse b 16 karty kredytowe zagrozenia dla klienta karty kredytowe korzysci i koszty dla sprzedawcow wczesna historia oprocentowania typowe produkty bankowe lokata oszczednosciowa za i przeciw b 18 biz finanse b 17 kierunki zamawiane przedsiebiorcy inwestycje dotacje na okreslona dzialalnosc przedsiebiorstwa badawcze b 19 biz finanse b 18 szkolenie kadry kierowniczej panele sloneczne oraz wlasciwie dotacje dotacje na remonty budowlane szpitale potrzebuja pilnie kasy budowa drog b 20 biz finanse b 19 kredyt na motor czy quad gotowka juz teraz pozyczki bez zaswiadczen kapitalizm wolnorynkowa gospodarka stanow zjednoczonych biz finanse b 20